Waldemar
Piasecki
Jan Karski
Jedno życie
Kompletna opowieść

Jedno życie
Życzeniu Profesora, by w trzech tomach, tworzących swoistą TRYLOGIĘ, ukazać szerokim kręgom czytelników całość jego życia i dokonań staje się wreszcie zadość.
Na trylogię „Jan Karski. Jedno życie” złożą się:
„Tom I (1914–1939) MADAGASKAR” opisujący okres do wybuchu wojny (dzieciństwo w Łodzi, studia we Lwowie, podchorążówka artylerii konnej, praca w MSZ do chwili ogłoszenia mobilizacji w sierpniu 1939 roku);
„Tom II (1939–1945) INFERNO”, obejmujący czas drugiej wojny światowej (kampania wrześniowa, wzięcie do niewoli sowieckiej 17 września, ucieczka z niewoli, działalność w Podziemiu, misje kurierskie, próby mobilizowania polityków oraz społeczności Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dla ratowania Polski spod zagrożenia dominacją sowiecką i Żydów z Holocaustu, pisanie książki „Story of a Secret State”);
„Tom III (1945–2000) MANHATTAN”, opisujący okres powojenny (próby znalezienia swego miejsca na Zachodzie, studia i kariera w Georgetown University, sytuacja rodzinna i małżeństwo, działalność niepodległościowa, związki z Polską po 1989 roku, pozycja wśród elit III RP, przyjaźnie, honory i zaszczyty, poglądy na miejsce i rolę Polski w świecie, związki ze światem żydowskim, pozycja bohatera, który próbował powstrzymać Holocaust, a potem zwalczał antysemityzm oraz był przyjacielem Izraela i narodu żydowskiego).
Do roli biografa Profesor namaścił Waldemara Piaseckiego, swego przyjaciela i wieloletniego sekretarza.
Przedmowę napisał Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i wieloletni przyjaciel Jana Karskiego.
Tom pierwszy ukazał się w maju 2015 roku. Tom drugi trafia do księgarń 5 lipca 2017 roku. Tom trzeci jest przygotowywany.
Aktualności

Wywiad z Waldemarem Piaseckim na portalu Wirtualna Polska
W rozmowie z Marcinem Bartnickim, Piasecki odpowiada na pytania, czyKarski był bohaterem zapomnianym po wojnie czy może sumieniem Ameryki, a także dlaczego nie otrzymał pokojowej Nagrody Nobla.

Radiowa Dwójka o Madagaskarze
W II PR Polskiego Radia Waldemar Piasecki opowiada Piotrowi Kędziorkowi o pierwszym tomie swojej książki Jedno życie. Jan Karskizatytułowanym Madagaskar.

Karolina Lewicka rozmawia z autorem „Jednego życia” na antenie radia TOK FM
Zapraszamy do wysłuchania niemal godzinnej rozmowy z Waldemarem Piaseckim, autorem biografii Jana Karskiego, w której opowiada między innymi swojej przyjaźni z legendarnym emisariuszem.

Poranek RDC – Waldemar Piasecki opowiada o Janie Karskim
ZZapis rozmowy Waldemara Piaseckiego w Polskim RadioRDC, która odbyła się 18 maja 2015 roku. Sekretarz Jana Karskiego i jego przyjaciel opowiada mieszkańcom Warszawy i Mazowsza opowiada o tym, jaki był Jan Kozielewski, znany dziś jako Jan Karski,
Autor
Waldemar Piasecki jest polskim dziennikarzem i pisarzem mieszkającym w Nowym Jorku. Od 30 lat aktywnie uczestniczy w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu. Współpracuje z wieloma polskimi pismami (m.in. „Przekrój”, „Wprost”, „Przegląd”, „Angora”, „Zdanie”), gdzie publikuje m.in. wywiady z takimi postaciami, jak Elie Wiesel, Jerzy Kosiński, Claude Lanzmann, Teddy Kollek, Rabbi Jacob Baker z Jedwabnego…
W ostatnich latach życia Jana Karskiego był jego sekretarzem, koordynatorem działalności publicznej, a przede wszystkim przyjacielem. W 1996 r. doprowadził do realizacji dla TVP dokumentu „Moja misja” o Janie Karskim. W 1999 r. przetłumaczył na polski i opracował wojenny bestseller Profesora „Story of a Secret State” („Tajne Państwo”). Na prośbę Profesora zorganizował nagrodę Orła Jana Karskiego oraz jej Kapitułę. Wkrótce po śmierci Profesora został członkiem-założycielem oraz przewodniczącym wykonawczym Towarzystwa Jana Karskiego.

Waldemar Piasecki
Przeczytaj Fragment
Recenzje

Jak się stawał Janem Karskim
Jonasz o biografii Jana Karskiego 27-28.04.2018 r. „Gazeta Świąteczna (Wyborcza)”
Dodatkowe Materiały
Materiały filmowe
„Otwarta Brama – Jan Karski opowieść niebanalna”. O książkach Waldemara Piaseckiego opowiada o. Tomasz Dostatni OP
Waldemar Piasecki w „Xięgarni”
Nagroda Orła Jana Karskiego dla o. Ibrahima Al Sabbagha z Aleppo oraz premiera „Inferna” – 2. tomu opowieści biograficznej „Jan Karski. Jedno życie”
„Każdemu wolno kochać” melodia pierwszej miłości Janka w Czerniowcach
„Adria” ulubiony lokal Janka Kozielewskiego
„Artyleria konna w akcji” Grupa Rekonstrukcyjna 7 DAK w Poznaniu
Elie Wiesel doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
„Polska na Madagaskar” film Tomasza Rudomino i Anny Kwiatkowskiej dla TVP1
Cyfrowy portret Jana Karskiego | making-of
Waldemar Piasecki o swojej książce #2/2
Waldemar Piasecki o swojej książce #1/2