MICHAEL PALIN urodził się w 1943 roku w Broomhill, Sheffield, South Yorkshire. Jeden z filarów legendarnej grupy Monty Pythona, znakomity aktor komediowy, a obecnie znany i ceniony podróżnik, dokumentujący swoje wyprawy świetnymi książkami i filmami.

Zyskał sławę dzięki Latającemu cyrkowi Monty Pythona oraz serialowi Ripping Yarns („Klawe opowiastki”). Jego dorobek obejmuje także kilka filmów nakręconych z grupą Monty Pythona, filmy Misjonarz, Prywatne zajęcia, Rybka zwana Wandą (nagrodzona rola nieszczęsnego Kena), Amerykańscy przyjaciele oraz Lemur zwany Rollo. Z dokonań telewizyjnych trzeba wymienić udział w dwóch filmach z serialu BBC Great Railway Journeys („Wielkie podróże kolejowe”), sztukach East of Ipswich („Na wschód od Ipswich”) i Number 27 („Numer 27”) oraz w serialu Alana Bleasdele’a GBH.

Michael Palin napisał siedem bestsellerowych książek podróżniczych, towarzyszących jego serialom
:

W 80 dni dookoła świata, Od bieguna do bieguna, Dookoła Pacyfiku, Michaela Palina przygoda śladami Ernesta Hemingwaya, Sahara, Himalaje i Nowa Europa. Jest także autorem kilku opowiadań dla dzieci, sztuki Weekend i powieści: Krzesło Hemingwaya oraz wydanej w 2013 roku Prawdy.

W roku 2006 pierwszy tom jego dzienników – 1969-1979: The Python Years – przez wiele tygodni znajdował się na listach bestsellerów.

W 2008 roku specjalne, zaktualizowane wydanie książki W 80 dni dookoła świata ukazało się równolegle z emisją jego filmu dokumentalnego dla BBC W 20 lat dookoła świata.

W 2009 roku został wybrany na prezesa Royal Geographical Society w Londynie.

W maju 2013 został nagrodzony prestiżową statuetką BAFTA.