Jeszcze nigdy nie byłeś tak głęboko pod ziemią
Tytani pracy. Skryci pod warstwą czarnego pyłu, potu i brudu. Pracują w cieniu podstępnych, nieprzewidywalnych wrogów: śmiercionośnego metanu, tąpnięć, wybuchów pyłu i gazów, zawału skał. Przez połowę życia wychodząc do kopalni, nie mają żadnej gwarancji, że wrócą do swoich rodzin. Niewolnicy czasu, uzależnieni od szychty.
Dzisiaj, kiedy lojalności, odwagi i zapału jest jak na lekarstwo, górnicy są najlepszym dowodem na to, ile jest w stanie wytrzymać człowiek, pracując w jednych z najbardziej wrogich warunków. Więcej: strzegąc bezpieczeństwa kolegów, bez wahania oddadzą za nich życie; są niczym kopalniana gwardia.
Przez lata funkcjonują w ramach sprawnego systemu, wykonując dzień w dzień te same rytuały. Ostatni papieros. Łaźnia, lampownia, pobranie aparatu ucieczkowego. Podział załogi. Pędząca winda. Pięćdziesiąt sekund świstu w uszach. I świadomość, że od pierwszego telefonu po wyjeździe na powierzchnię dzieli ich osiem godzin i ponad kilometr skał nad głową. Dalibyście radę?
Wierzę, że czytając tę książkę, zakochacie się w jej bohaterach podobnie jak ja. Wzruszycie się, zaśmiejecie w głos i czasami braknie wam tchu. Jak mnie, ekipie realizującej serial i Karolinie Macios, autorce książki.
Dziękuję wszystkim bohaterom serialu Górnicy PL, że zgodzili się wpuścić mnie wraz z ekipą filmową do swojego podziemnego świata. Miejsca, które z jednej strony przeraża ciemnością i złowieszczymi dźwiękami, a z drugiej tak uzależnia, że tęsknisz do kolejnego zjazdu.
Agnieszka Bujas
producent i reżyser serialu Górnicy PL
Na tę książkę składa się siedem różnych historii siedmiu osób.
Każda z nich zupełnie inaczej patrzy na swoją pracę, chociaż łączy je podobny bagaż doświadczeń. Podobny nie znaczy jednak taki sam – na pewno nie w tym podziemnym świecie, który rozciąga się na wiele kilometrów, a tak naprawdę nie ma granic, bo górnicy zabierają go ze sobą do domów, czy tego chcą czy nie. Opowieści z życia kopalni krążą wokół rodzinnych stołów, zwłaszcza tam, gdzie na dole pracują całe rodziny: ojciec, syn, bracia, szwagrowie. Tutaj ludzie żyją kopalnią, nawet jeśli szczerze nienawidzą tego miejsca. Praca na dole jest niewdzięczna, wysysa z człowieka wszystkie siły i nie pozwala na najmniejszą dekoncentrację, bo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią, a każdy zjazd – okazać się ostatnim. A jednak ci, którzy wciąż zjeżdżają, nie potrafią opowiadać o pracy na dole inaczej niż z fascynacją, zachwytem i pokorą. Zrozumiałam to dopiero, gdy sama z nimi zjechałam i zobaczyłam, w jakich warunkach spędzają połowę życia.
To nie jest przyjazne miejsce, pracujący tam ludzie są twardzi i zahartowani, bo nieustannie muszą się mierzyć z żywiołem i swoimi słabościami, a walka nie jest równa. Tu nie ma takiej samej dniówki, każdy dzień jest inny – mówią z błyskiem w oku.
To fascynujący świat. Przerażający, surowy i bezlitosny, ale fascynujący.
Karolina Macios
autorka książki Górnicy PL