Święta już za pasem! Myśleliście już o prezentach pod choinkę dla najbliższych i dla siebie? Mamy dla Was świetne książkowe pomysły, którymi na pewno wywołacie zachwyt obdarowanych i zapewnicie im godziny pasjonującej i poszerzającej horyzonty lektury.
Dla każdego: książki przynoszące spokój i wytchnienie
„Cztery tygodnie dla ciebie” (Oliver Burkeman) – uniwersalna, absolutnie potrzebna i niezwykle wartościowa książki idealna DOSŁOWNIE dla każdego, bo każdy w naszych zwariowanych, pędzących, niespokojnych czasach potrzebuje wytchnienia, spokoju i mądrej narracji. To najnowszy tytuł Olivera Burkemana, autora bestsellera „Cztery tysiące tygodni” – swoją drogą to też świetny pomysł na prezent.
„Innsæi” (Hrund Gunnsteinsdóttir) – podaruj sobie i bliskim islandzką mądrość; nowe, odkrywcze i ożywcze spojrzenie na nasze „wewnętrze morze”, czyli na intuicję (po islandzku „innsæi”). To piękna i kojąca książka o tym, jak połączyć się z własnym wnętrzem świecie przeładowanym informacjami, w którym tracimy poczucie przynależności, doświadczamy zagubienia lub bezcelowości.
„Reset nerwu X” (Anna Ferguson) – ta książka w bardzo przystępny, przyjazny i praktyczny sposób pokazuje, jak nawiązać świadomy kontakt ze swoim wnętrzem. Książka dla wszystkich, którzy odczuwają niepokój i przygnębienie, są ciągle zmęczeni, a przy tym pobudzeni… „Reset nerwu X” pokazuje, jak „zrestartować” swój układ nerwowy i nawiązać świadomy kontakt ze swoim wnętrzem.
Wartościowe książki dla młodych czytelników
„Megawystrzałowe wynalazki” (Adam Kay, rysunki Henry Paker) – to megastrzał w prezentową dziesiątkę: megaśmieszna, a przy tym niezwykle rozwijająca książka, od której dzieci wprost nie mogą się oderwać, a i dorośli mają niezłą frajdę z jej czytania. Znacie poprzednie bestsellery Kaya: „Twoja anatomia” i „Bardzo niesamowita medycyna”? „Megawystrzałowe wynalazki” to ich idealna kontynuacja, jeszcze śmieszniejsza, jeszcze bardziej „podkręcona”.
„Dexter Procter. 10-letni doktor” (Adam Kay, rysunki Henry Paker) – wszystko, co można powiedzieć o „Megawystrzałowych wynalazkach”, można też powiedzieć o „Dexterze Procterze”. Przezabawna, rozśmieszająca do łez książka – ale tym razem to… ilustrowana przez Henry’ego Pakera prawdziwa powieść Adama Kaya: historia najmłodszego na świecie lekarza. Jest tu zły bohater, tajemnica do rozwikłania i trzymająca w napięciu fabuła. No i tradycyjne mnóstwo śmiechu. Dzieci to uwielbiają!
„Dlaczego rodzice tak się czepiają twojego telefonu i co z tym zrobić” (Dean Burnett) – tytuł mówi o książce prawie wszystko! Idealna pozycja dla młodych czytelników, która wywołuje w nich refleksję i skłania do odpowiedzialnego korzystania z telefonu, internetu i ogólnie pojętych „ekranów”. Napisana przez neuronaukowca z szeroką wiedzą w temacie, oparta na badaniach, skupiająca się na faktach i obalająca mity. Ale przede wszystkim bardzo wciągająca, zabawna, wspierająca i dążąca do tego, by „kłótnie o telefon” dzieci z rodzicami odeszły do przeszłości. Z rozbrajająco śmiesznymi rysunkami! Idealna na nasze czasy, świetna na prezent. No i rodzice też powinni ją przeczytać. A do kompletu najlepiej dokupić poprzedni bestseller Deana Burnetta (120 tys. egzemplarzy sprzedanych w Polsce): „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”.
Pasjonujące książki dla ciekawych świata i ludzi
„Wojna nuklearna” (Annie Jacobsen) – bardzo mocna, wciągająca książka, bestseller nagradzanej amerykańskiej autorki. Wstrząsające wrażenia gwarantowane – w szczególności, że choć opisywany MINUTA PO MINUCIE scenariusz wojny nuklearnej jest hipotetyczny, to jednak bardzo prawdopodobny: oparty na tajnych dokumentach i rozmowach autorki z osobami odpowiedzialnymi za doktrynę nuklearną USA. Nie sposób się oderwać! Książka z mocnym przesłaniem, na długo pozostaje w pamięci. Może nawet na zawsze.
„Psychologia dla zabieganych” (Jonny Thomson) – lekkie pióro autora i odwoływanie się do codzienności to nie jedyne atuty pisarstwa Jonny’ego Thomsona, które sprawiły, że jego „Filozofia dla zabieganych” (też świetny pomysł na prezent, do kompletu z „Wielkimi ideami dla zabieganych”) stała się w Polsce olbrzymim bestsellerem. Ten młody filozof z Oksfordu tym razem serwuje nam przegląd najważniejszych idei z dziedziny psychologii, pomagając nam zajrzeć w tajniki działania ludzkich umysłów i mechanizmy zachowań. Zawsze jasno, krótko, klarownie, pasjonująco i z humorem. Książka wybitnie poszerza horyzonty, nadaje się dla każdego, uczy, bawi, skłania do refleksji.
„Jak naprawdę działa świat” (Vaclav Smil) – tu tytuł mówi wszystko. Ktoś powiedział o tej książce, że nie ma w niej ani jednego zbędnego zdania. Mechanizmy działania współczesnego globalnego świata przestaną być dla Was tajemnicą. Wciągająco napisana, pełna faktów, w przekonujący, trafiający do wyobraźni i rzetelny sposób odsłania to, co pozostawało do tej pory za kotarą niewiedzy, skomplikowania i niezrozumienia. Lektura obowiązkowa dla każdego. Prezent będzie jeszcze pełniejszy, jeśli dokupicie poprzednią znakomitą książkę Vaclava Smila „Liczby nie kłamią”,
Książki dla szukających inspiracji
„Po prostu Jamie” – Jamiego Olivera nikomu nie trzeba przedstawiać, ale trzeba koniecznie napisać o jego najnowszej książce: jest cudowna! Łatwe, szybkie i przepyszne przepisy dla każdego! Pięknie wydana książka, która powinna być sprzedawana z certyfikatem: „każdy przepis wyjdzie każdemu”. Nic tylko gotować. Dla koneserów dobrej kuchni i dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w samodzielnym pichceniu – to wymarzony, kompletny kulinarny prezent w przepięknej – jako to zawsze u Jamiego – wizualnej oprawie. Bo to… po prostu Jamie! Świetnym uzupełnieniem prezentu będzie poprzednia książkia Jamiego – przepiękne „5 składników po śródziemnomorsku”.
„Taylor Swift. Za kulisami piosenek” (Annie Zaleski) – można by tylko napisać, że to jak dotąd jedyna książka o Taylor Swift polecana przez samą Annę Gacek. W gruncie rzeczy to wystarczające polecenie. Ale napiszemy jeszcze o innych zaletach tej książki: świetna autorka, która zrobiła gigantyczny research na temat KAŻDEJ piosenki Taylor Swift (aż 250+ piosenek), duży format, piękne zdjęcia, twarda oprawa, cudowny papier. Prezent dla wszystkich fanów dobrego popu, no i must have dla Swifties. Poczytajcie recenzje tej książki w sieci i przekonajcie się, że można ją brać na prezent dla Swifties dosłownie w ciemno!
„The Great Library of Tomorrow” (Rosalia Aguilar Solace) – niesamowita powieść fantasy, ale wciąż w muzycznych klimatach: bo to oficjalna powieść słynnego międzynarodowego organizowanego w Belgii festiwalu Tomorrowland! Wszystko, co metafizyczne w doświadczaniu tej corocznej imprezy trafiło na karty tej uniwersalnej, przepięknie napisanej powieści i stało się porywającą opowieścią fantasy, która zabierze Was do baśniowych krain. Na pewno poczujecie tam niepodrabialny vibe Tomorrowlandu. Dla kogo to prezent? Dla miłośników klasycznego fantasy, no i dla fanów muzyki, którą gra się podczas festiwalu. Bonus: każdy egzemplarz to szansa na bilet dla dwóch osób na festiwal Tomorrowland Belgium 2025!
Książki dla miłośników fantastycznych opowieści
„Rewitched” (Lucy Jane Wood). Szukacie idealnej lektury dla kogoś lubiącego książki przynoszące ukojenie, otulające jak kocyk i niemal pachnące cynamonkami, a przy tym zawierające nieco więcej niż szczyptę magii? Nie szukajcie już dłużej! Sięgnijcie po wspaniałą powieść „Rewitched” Lucy Jane Wood!
„Lady Makbet” (Ava Reid). Zastanawiacie się, co mogłoby spodobać się osobie rozczytanej w klasykach literatury? A może przeciwnie: znużonej nimi? „Lady Makbet” Avy Reid to w jednym i drugim wypadku strzał w dziesiątkę! Mroczny, gotycki reimagining historii jednego z najczarniejszych charakterów napisanych przez Szekspira. To opowieść o Lady Makbet jakiej nie znacie!
„Niech żyje zło” (Sarah Rees Brennan). Chcecie obdarować kogoś, kto chyba przeczytał już WSZYSTKIE książki fantastyczne świata i osiągnął mistrzostwo w przewidywaniu kolejnych plot twistów? Mamy coś dla Was! „Niech żyje zło”! To oryginalna, zuchwała, łamiąca schematy powieść, w której autorka kpi ze sztampowych rozwiązań fabularnych, a dobrzy i szlachetni bohaterowie są zwyczajnie zbyt nudni, by po raz kolejny grali pierwsze skrzypce. A złoczyńcy… to co innego…
„The Great Library of Tomorrow” (Rosalia Aguilar Solace) – niesamowita powieść fantasy, ale wciąż w muzycznych klimatach: bo to oficjalna powieść słynnego międzynarodowego organizowanego w Belgii festiwalu Tomorrowland! Wszystko, co metafizyczne w doświadczaniu tej corocznej imprezy trafiło na karty tej uniwersalnej, przepięknie napisanej powieści i stało się porywającą opowieścią fantasy, która zabierze Was do baśniowych krain. Na pewno poczujecie tam niepodrabialny vibe Tomorrowlandu. Dla kogo to prezent? Dla miłośników klasycznego fantasy, no i dla fanów muzyki, którą gra się podczas festiwalu. Bonus: każdy egzemplarz to szansa na bilet dla dwóch osób na festiwal Tomorrowland Belgium 2025!